Gdzie wziąć kredyt konsolidacyjny

Gdzie wziąć kredyt konsolidacyjny? Odpowiedź powinna być uwarunkowana przede wszystkim porównaniem dostępnych propozycji kredytowych dostępnych w bankach. Dopiero po tym można dokonać wyboru banku i analiz oferty kredytowej.

gdzie wziąć kredyt konsolidacyjny

Warto o tym pamiętać już na samym początku: jeżeli wybierając bank, korzystasz z rankingu kredytowego, to nie masz pewności, że wybierzesz najlepszy kredyt. Rankingi nie ujmują bowiem najważniejszych czynników, które mają znaczenie i które wpływają na ostateczny kształt oferty kredytowej, a mianowicie twojej oceny kredytowej.

Aspekt związany ze zdolnością kredytową i historią kredytową ma kolosalne znaczenie! Lepsza ocena kredytowa, to oczywiście i lepsze warunki, na jakich może zostać udzielony kredyt.

Gdzie wziąć kredyt konsolidacyjny bez zdolności kredytowej? Nigdzie takiego kredytu nie otrzymasz. Brak zdolności kredytowej wyklucza JAKIEKOLWIEK możliwości uzyskania finansowania w banku lub w innej instytucji finansowej.

A gdzie wziąć kredyt konsolidacyjny, tak aby koszt kredytu był jak najmniejszy? W takim przypadku należałoby porównać oferty bankowe. Na podstawie jednej analizy nie można stwierdzić, że jest to kredyt konsolidacyjny z niskim kosztem. Ważne jest oprocentowanie kredytu, wszystkie koszty pozostałe oraz oczywiście i wysokość kredytu oraz liczba rat, na które rozłożona jest spłata zobowiązania.

Gdzie wziąć kredyt konsolidacyjny – w którym banku?

Gdzie wziąć zatem kredyt konsolidacyjny? Przede wszystkim należy sprawdzić jakie są propozycje kredytowe. W propozycjach banków znajdziemy zarówno propozycje kredytów konsolidacyjnych, jak i pożyczek na skonsolidowanie kredytów. Skonsolidować zadłużenie można zarówno przez internet (np. kredyt konsolidacyjny w Alior Banku), jak i tradycyjnie w placówce bankowej. Z każdym z poniższych banków skontaktujesz się wysyłając krótki formularz.

Jaki będzie najlepszy kredyt konsolidacyjny? Nie ma jednego wspólnego dla wszystkich. W zasadzie każdy kredytobiorca ma inne potrzeby. Nie tylko co innego zamierza skonsolidować, ale i na inne kwoty, z innych banków, ale i cel konsolidacji może być różny. Oferta banku zatem musi spełniać oczekiwania, a tym samym być dopasowana do potrzeb kredytobiorcy.

Ważna jest oczywiście wysokość raty, która jak to ma miejsce w przypadku każdego kredytu, nie może nadmiernie obciążać miesięcznego budżetu.

Zanim skontaktujemy się z bankiem, należy oszacować jej wysokość. W dużym uproszczeniu można to zrobić w następujący sposób:

1. Podliczyć należy wszystkie raty, które pozostają do zapłacenia – kredytów, które będą konsolidowane. Jeżeli konsolidowane są również limity w rachunkach i zadłużenie w kartach, to należy je również dodać. Otrzymujemy wówczas wysokość kredytu konsolidacyjnego.
2. Do kapitału, który zamierzamy pożyczyć, dodajemy ok. 20-30% tej kwoty (będzie to koszt kredytowy).
3. Otrzymaną kwotę dzielimy przez wysokość raty, którą możemy zaakceptować lub przez liczbę miesięcy kredytowania.

Przykład: Kredyt konsolidacyjny 20 000 zł. 30% z tej wartości: 6000 zł. Łączna kwota: 26 000 zł. Interesująca nas rata to 450 zł. 26 000 zł / 450 zł = 58 miesięcy.

Oczywiście są to wyliczenia mocno szacunkowe, ale pozwoli nam w pewnym stopniu w zorientowaniu się co do naszych możliwości finansowych. Dokładne wyliczenia zostaną przedstawione przez bank, który przedstawi ofertę.

Po co przeprowadzać konsolidację kredytów?

Jest kilka przesłanek, które przemawiają za przeprowadzenie konsolidacji. Podstawową zaletą jest oczywiście możliwość zmniejszenia liczby spłacanych kredytów w skali miesiąca. Czyli np. zamiast pięciu rat kredytowych zmniejszymy to wszystko do jednej.

Nie ma obowiązku spłaty wszystkich kredytów. Można wybrać te, które chcemy skonsolidować, a pozostałe spłać, jak to było do tej pory.

Bank, który przeprowadza konsolidację spłaci samodzielnie z udzielonego kredytu nasze zobowiązania. Jeżeli zdecydujemy się na pożyczkę konsolidacyjną (ale bankową!), to my sami zamykamy wybrane kredyty i pożyczki.

Drugą, bardzo istotną rzeczą, jest to, że uzyskujemy możliwość zmniejszenia nowej raty. Dzięki odpowiedniemu wydłużeniu czasu spłaty, zmniejszymy jej wysokość w porównaniu do sumy rat kredytów, które są konsolidowane. Wydatki w domowym budżecie zmniejszą się o tę różnicą.

I po trzecie, konsekwencją mniejszej raty jest większa zdolność kredytowa, a to pozwala uzyskać dodatkowe pieniądze (tzw. dodatkowa gotówka) na dowolny cel lub wnioskować o większy kredyt w przyszłości (najczęściej dotyczy to kredytów hipotecznych).

Kredyt konsolidacyjny ma oczywiście wady. Podstawowa wada, jest taka sama, jak w przypadku każdego innego kredytu: jego koszt. Nie oddamy tylko pożyczonego kapitału, ale również i koszt pożyczonych pieniędzy.

Najczęstszym kosztem są odsetki, ale i również może to być prowizja i koszty dodatkowe.

W przypadku kredytów konsolidacyjnych hipotecznych, występuje więcej kosztów bankowych, ale i również koszty pozabankowe, np. opłata za wycenę nieruchomości, opłaty sądowe i notarialne.

Kredyt konsolidacyjny: skąd się bierze mniejsza rata?

Na koniec należy wyjaśnić, dlaczego otrzymujemy mniejszą ratę kredytową? Zostało to już zasygnalizowane powyżej.

Kredyty konsolidacyjne charakteryzuję się lepszymi warunkami kredytowymi niż kredyty gotówkowe (zwłaszcza w ofertach promocyjnych), ale nie na tyle, aby było możliwe tak mocne zmniejszenie raty kredytowej. Tylko wydłużenie okresu kredytowania pozwala tego dokonać.

Równocześnie jednak dłuższy czas spłaty powoduje, że mamy do zapłacenia więcej odsetek i tym samym całkowity koszt kredytu konsolidacyjnego wzrośnie, podobnie jak i nasze całkowite zadłużenie.

Ważne jest zatem, aby porównać kredyty konsolidacyjne w bankach z uwzględnieniem ceny kredytu, bo to tylko umożliwia wyszukania korzystniejszej oferty.

Odpowiedź na pytanie gdzie wziąć kredyt konsolidacyjny nie powinna sprawić trudności, jeżeli poświęcimy trochę czasu ma przeanalizowanie ofert. Ale czy brać kredyt konsolidacyjny?

Jest to sprawa wybitnie indywidualna, ponieważ nikt tak dobrze, jak ty sam, nie znasz swojej sytuacji finansowej. Niekiedy jest to jedyna możliwość, aby poprawić płynność domowego budżetu lub zwiększyć zdolność kredytowa, kosztem większego zadłużenia. Niekiedy jednak można sobie poradzić z problemami finansowymi np. restrukturyzując jedno zadłużenie (wakacje kredytowe, prolongata w spłacie, wydłużenie czasu spłaty), redukując domowe wydatki lub zwiększając dochody. Opcji jest kilka, a którą wybierzesz, zależy od ciebie samego.

Dodaj komentarz