Jak wziąć tani kredyt gotówkowy?

Jak wziąć tani kredyt gotówkowy? Ten z kredytów, to z pewnością najbardziej popularny i powszechny sposób na zrealizowanie określonych celów lub na podreperowanie domowego budżetu. Uzyskać finansowanie w banku można bardzo szybko, bo nie wiąże się to z wieloma formalnościami i dużą liczbą dokumentów.

jak wziąć tani kredyt gotówkowy

Główną zaletą kredytów gotówkowych (mimo wszystko niezręcznie jest pisać, że kredyt gotówkowy ma zalety…) jest to, że można tak uzyskane pieniądze przeznaczyć na dowolny cel. Poza tym, o kredyt gotówkowy można wnioskować, składając wniosek kredytowy bezpośrednio w placówce bankowej lub przez internet. Minimalna kwota kredytu ok. 1000 zł na kilka miesięcy, a maksymalna ok. 250 tys. zł na 10 lat.

To te powody sprawiają, że kredyty gotówkowe są jednymi z najczęściej wybieranych kredytów w bankach.

Produktem finansowym, który cieszy się również dużą popularnością są konta bankowe. To również łatwiejszy, ale niekoniecznie tańszy, dostęp do produktów kredytowych, np. limitu w rachunku.

W przeciwieństwie np. do kredytu konsolidacyjnego czy hipotecznego, pieniędzmi uzyskanymi w ramach kredytu gotówkowego można swobodnie dysponować i przeznaczyć na dowolny cel, który nie będzie związany z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Oznacza to, że we wniosku kredytowym i w późniejszej umowie, nie jest podawany cel kredytowania, a bank nie sprawdza na co został przeznaczony, czy na remont mieszkania, zakup samochodu czy na wyjazd na wakacje.

Kto może wziąć kredyt gotówkowy?

Przy każdym kredycie należy spełnić określone warunki i kredyt gotówkowy nie różni się pod tym względem od pozostałych produktów kredytowych.

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na „niewielką” pożyczkę 1000 zł na 12 miesięcy czy duży kredyt na 200 tys. zł na 8 lat, to i tak należy wykazać się odpowiednią zdolnością kredytową.

Bank zatem musi dokładnie wyliczyć, czy stan naszych domowych finansów pozwala spłacać zobowiązanie, zgodnie z ustalonymi ratami, w terminach określonych w umowie. Podczas takiej oceny zdolności, banki biorą pod uwagę wiele różnych czynników, które mają różną wagę w dokonywanej ocenie. Niemniej najważniejsze są uzyskiwane dochody oraz wydatki domowe oraz spłaty innych zobowiązań kredytowych (i pożyczkowych).

Na ogólną ocenę kredytową wpływa również BIK. Bank pobiera raport z Biura Informacji Kredytowej (BIK) i sprawdza, jak potencjalny klient radził sobie w przeszłości i jak radzi sobie aktualnie, ze spłatą zobowiązań kredytowych. Weryfikowane są również bazy wewnętrzne banków oraz sprawdzenie czy klienta nie znajduje się w rejestrze potencjalnych dłużników.

Wniosek kredytowy zawiera wiele elementów, które muszą zostać przeanalizowane przez bank, ale nie zajmuje to wbrew pozorom dużo czasu. W zależności od tego, w jakim banku wnioskujemy o kredyt gotówkowy, o jak wysokie finansowanie się ubiegamy i na jak długo, analiza wniosku może zająć zaledwie kilka… minut lub godzin.

Koszt kredytu, czyli jak wziąć tani kredyt gotówkowy

Żadnego kredytu nie powinno się wybierać ot tak, pierwszy lepszy bank, po obejrzeniu reklamy. Jeżeli już została podjęta decyzja o zaciągnięciu kredytu gotówkowego, to jednak warto wcześniej:

  • zapoznać się z kilkoma propozycjami kredytów w bankach,
  • porównać parametry co najmniej dwóch ofert kredytowych.

Jak porównać kredyty pod względem ceny? Są dwa sposoby: całkowity koszt przedstawiany w wartościach bezwzględnych w złotówkach oraz postaci procentowej, jako wskaźnik RRSO.

Ten pierwszy koszt jest sumą poszczególnych kosztów, które kredytobiorca poniesie na rzecz banku w związku z udzielonym finansowaniem. Są to zatem odsetki, prowizja i koszty dodatkowe. RRSO natomiast, to rzeczywista roczna stopa oprocentowania, która zawiera oprocentowanie nominalne roczne kredytu, prowizję i koszty dodatkowe, ale RRSO jest wyrażone w procentach w skali roku, uwzględniając wysokość kredytu.

Kalkulację kredytu gotówkowego na 25.09.2022 r. Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania (RRSO) 11,58%. Oprocentowanie stałe w skali roku 11%. Całkowita kwota kredytu (bez kredytowanych kosztów) 11900 zł. Całkowita kwota do zapłaty 14 514,49 zł. Całkowity koszt kredytu 2614,49 zł (prowizja 0 zł, odsetki 2 614,49 zł). 44 raty miesięczne równe: 43 – 329,87 zł, ostatnia wyrównująca – 330,08 zł.

Oba te elementy znacznie ułatwiają dokonanie korzystniejszego i tańszego wyboru. Jak wziąć tani kredyt gotówkowy? Porównując oferty kredytowe na podstawie otrzymanych Formularzy Informacyjnych i wybierając kredyt z jak najniższym RRSO, kosztem całkowitym. Im mniejsze są oba wyliczenia, to oczywiście, że kredyt będzie tańszy.

Dodaj komentarz