Kredyt konsolidacyjny to kredyt udzielany na określony cel – spłatę zobowiązań kredytowych zaciągniętych w bankach i nie może być wydatkowany na inne potrzeby. To co w przypadku, jeżeli potrzebować będziemy gotówkę, aby zrealizować np. remont mieszkania? Jest to możliwe.
Spłata kredytu konsolidacyjnego jest ustalana indywidualnie z bankiem, a zabezpieczenia są najczęściej dochody kredytobiorcy (lub poręczających osób), a jego wysokość uzależniona jest od możliwości spłaty – oceny zdolności kredytowej.
Należy o tym dobrze zdawać sobie sprawę, ponieważ wiele osób korzysta z rankingów kredytowych, sądząc, że znajdą tam najtańszy kredyt gotówkowy, konsolidacyjny czy jakikolwiek inny. Nie. Tak jak to zostało napisane powyżej, warunki kredytowe są ustalane indywidualnie. I podobnie jest z kredytem konsolidacyjnym.
Co to jest kredyt konsolidacyjny? Jest to rodzaj kredytu konsumenckiego, który jest kredytem celowym udzielanym na zamknięcie aktualnie spłacanych kredytów bankowych. Z uzyskanych środków nie można zatem wyremontować mieszkania (należy wybrać kredyt gotówkowy), kupić samochodu (kredyt samochodowy lub pożyczka gotówkowa) lub wybudować dom (kredyt hipoteczny).
Ale jest pewna możliwość, aby uzyskać dodatkowe środki. W jaki sposób?
Kredyt konsolidacyjny czy można dobrać gotówkę w ramach konsolidacji?
Aby szybko odpowiedzieć na to pytanie, należy najpierw zrozumieć na czym polega konsolidacja kredytów. Nie na łączeniu czy zamianie kredytów, jak to się powszechnie uważa, ale na spłacie kilku kredytów nowym kredytem.
Bank po przeprowadzeniu oceny kredytowej i wydaniu pozytywnej decyzji, przyznaje kredytobiorcy kredyt. Następnie spłaca SAMODZIELNIE kredyty i pożyczki, które zostały wyszczególnione we wniosku. I w ten sposób, po konsolidacji, zamiast kilku różnych zobowiązań pozostających do regulowania, jest tylko jedno.
Ok. A jakie kredyty można skonsolidować? I ile? Konsolidowane są głównie pożyczki i kredyty gotówkowe bankowe, ale mogą to być kredyty samochodowe, hipoteczne, zadłużenie w kartach kredytowych i w limitach ROR. To bank w swojej propozycji decyduje co można skonsolidować.
Ile kredytów podlega konsolidacji? Minimum dwa. Konfiguracja nie ma znaczenia: kredyt gotówkowy, samochodowy – kredyt gotówkowy, pożyczka gotówkowa – kredyt samochodowy, limit w koncie, pożyczka gotówkowa.
Ale można niekiedy „przenieść” i… jeden kredyt! Jak to możliwe? A mówimy wciąż o konsolidacji kredytów i kredycie konsolidacyjnym, a nie kredycie refinansowym. No właśnie, przez tzw. dodatkową gotówkę. Nie jest to bowiem nic innego, jak pożyczka gotówkowa na dowolny cel, która jest konsolidowana.
Kredyt konsolidacyjny umożliwia dobranie gotówki
Jeżeli zaczniemy przeglądać oferty kredytów konsolidacyjnych w bankach, to z pewnością zauważymy, że ta opcja jest dostępna w wielu bankach. Nawet 50% dodatkowej gotówki od wysokości konsolidacji (konsolidacja na 100 tys. zł – dodatkowa gotówka 50 tys. zł).
Czy jest to jednak korzystne rozwiązanie? I ponownie należy zaznaczyć: jest to indywidualna decyzja. Jak każde zobowiązanie, które zamierzamy zaciągnąć.
Konsolidację kredytów przeprowadza się właściwie z trzech powodów:
1. Zmniejszenie liczby kredytów, które są spłacane.
2. Zmniejszenie nowej raty kredytowej w stosunku do sumy rat kredytów konsolidowanych.
3. Zwiększenie zdolności kredytowej.
I w zasadzie tylko w trzecim przypadku można skorzystać z opcji dobrania gotówki.
Tylko w dobrej sytuacji finansowej domowego budżetu można się zdecydować na taką opcję. Nie tylko dodatkowa gotówka zwiększy wysokość kredytu, ale i koszt całkowity!
Konsolidacja kredytów jest coraz częściej stosowanym rozwiązaniem, które sprawdza się w sytuacjach, kiedy tracimy płynność finansową z powodu rosnących wydatków. Nie jest to oczywiście żadne panaceum na kłopoty finansowe, które się już pojawiły, bo ich źródło może być bardzo różne. Dokonując jednak naprawy domowych finansów, redukując wydatki i zwiększając dochody, zwiększamy również możliwości odzyskania stabilności finansowej w dłuższym horyzoncie.